Szanowni Państwo,
Z uwagi na sezon jesienno-zimowy, postanowiliśmy podzielić się z Państwem kilkoma najczęstszymi spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi zwierząt egzotycznych oraz małych ssaków w tym okresie.
Część 1.
Dziś tematem przewodnim będzie zimowanie gadów.
Temat wydaje się być konieczny do poruszenia, ponieważ od wielu terrarystów oraz w wielu sklepach słyszymy, że zimowanie gadów jest KONIECZNE. Otóż niezupełnie jest to prawdą!
Podkreślamy to z całą stanowczością, że można zimować gady, ale musi się to odbywać profesjonalnie. W wielu przypadkach zimowanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia gada.
Jak podjąć decyzję czy przezimować naszego zimnokrwistego przyjaciela?
Przede wszystkim rodzi się pytanie, czy zamierzamy gada rozmnażać czy jest on hodowany w celach hobbystycznych?
Do zimowania częściej skłaniamy się w przypadkach zwierząt rozmnażanych, ponieważ hibernacja pozytywnie wpływa szczególnie na ich układ rozrodczy.
Nic nie stoi na przeszkodzie w zimowaniu również zwierząt nieeksploatowanych, jednak co najważniejsze w całym procesie to STAN ZDROWIA ZWIERZĘCIA.
To jest absolutny priorytet! Nigdy nie poddajemy zimowaniu zwierząt, których stanu zdrowia nie ocenił lekarz weterynarii! Nawet, jeśli zwierzę zachowuje się w sposób opisywany na wielu stronach internetowych jako „przygotowanie do zimowania”. Istnieją schorzenia i zakażenia, które wpływają na zachowanie zwierzęcia, które możemy błędnie zinterpretować. Przed przystąpieniem do hibernowania konieczne jest kompleksowe przebadanie gadziny przez specjalistę, tylko on jest w stanie ostatecznie zdecydować czy zwierzę może zostać bezpiecznie poddane zimowaniu.
Nie ma znaczenia czy chcemy hibernować żółwia, węża, jaszczurkę czy nawet świstaka ( tak, wiemy że to ssak 😉 ), przed przystąpieniem konieczna jest wizyta u weterynarza i rozmowa z nim na temat całego procesu.
Niestety co roku w sezonie wiosennym mamy do czynienia ze zwierzakami, które zostały zimowane w złych warunkach lub będąc w słabej kondycji lub po prostu chore- o czym właściciel nie zdawał sobie sprawy. Powikłania po tak przebytym zimowaniu są bardzo ciężkie, niestety czasem kończą się śmiercią gadziego przyjaciela.
Dlatego też przypominamy do znudzenia, zanim zahibernujesz zapytaj weterynarza, nie sprzedawcy w sklepie, nie kogoś na forum terrarystycznym ( z całym szacunkiem, oczywiście wiemy, że jest tam wielu ludzi, którzy naprawdę wiedzą co robią i są profesjonalistami, jednak na odległość nie ocenią gadziny).
Podstawowe zasady hibernacji:
1. Nigdy nie hibernujemy zwierzaka, którego mamy od niedawna i którego zachowań nie znamy
2. Przeprowadzamy badania gadziny w gabinecie lekarza specjalisty i konsultujemy z nim sprawę hibernacji
3. Rozpoczynamy proces- przygotowujemy pojemnik, który dla każdego zwierzaka jest inny, dlatego też musimy zgłębić temat, przed realizacją. W razie wątpliwości również warto skonsultować to z weterynarzem.
4. Po pozytywnym przejściu punktów 2 i 3- hibernujemy
To 4 konieczne zasady, które musimy spełnić dla dobra, zdrowia i czasem nawet życia zwierzaka.
Pamiętajmy również, że wybudzanie też musi odbywać się w odpowiedni sposób, o czy też warto porozmawiać z weterynarzem.
Po przejściu wszystkich kroków będziesz miał pewność, że Twój gadzi przyjaciel w przyszłym roku obudzi się w pełni sił życiowych 🙂
A Ty staniesz się gadzim bohaterem 😉